Dluhová past možná čeká i na vás

Myslíte si, že nikoliv? Opak může být pravdou. Když se podíváme na aktuální statistiky, stále jsou celkem alarmující. Jak s ohledem na to, kolik lidí má nebo mělo půjčku, tak s ohledem na to, kolik lidí ji nezvládá řešit. Jaké jsou hlavní důvody pádu do dluhové pasti?

Nevýhodné půjčky

Úvěrový trh je celkem rozmanitý a nabídne toho opravdu mnoho. Kromě výhodných půjček tu jsou samozřejmě i ty nevýhodné. A z nich může být cesta do dluhové pasti celkem rychlá. Jasným příkladem jsou mikropůjčky. Když si představíte, že z jedné tisícikoruny půjčené na jeden měsíc zaplatíte navíc okolo 300 Kč, je více než jasné, že v případě vyšších částek není jednoduché se z problémů dostat.

Předlužování

Začíná to u bankovních půjček, přechází to do nebankovního segmentu a může to končit u různých pochybných nabídek. Celý stav dospěje až do bodu, kdy výše jednotlivých měsíčních splátek jasně přesáhne konkrétní možnosti dané osoby. V tu chvíli už je na kraji dluhové pasti, a pokud nedojde k rychlému řešení, je pád v podstatě nezastavitelný.

Řešení jedné půjčky druhou

Máte půjčku a nezvládáte ji splácet? Jsou zde možnosti, jako konsolidace, nebo refinancování. Velkou chybou je vzít si jinou půjčku a z ní se snažit doplatit předchozí závazky. Mnohdy dojde k tomu, že se tento stav bude několikrát opakovat. Začne se roztáčet dluhová spirála, která ukáže, že problém už nebude mít reálné řešení a dluhová past nastane.

Půjčky na zbytečnosti

Nikdo by se neměl zadlužovat zbytečně. Dané rady však poslouchá jenom málokdo. A tak závazky vznikají třeba i proto, že lidé chtějí na drahou dovolenou, potřebují nejnovější mobil za desetitisíce, nebo se nedokážou obejít bez špičkové elektroniky. I odtud může vést cesta do problémů. Mimo jiné i proto, že v takových případech jsou na financování často používány kreditní karty, nebo různé formy stále dostupnějšího splátkového prodeje.

Publikováno: 06. 11. 2017

Kategorie: Praktické rady

Autor: Ivana Maloušková