Poradna - peníze na ruku za auto

Ručení u půjček pomocí nemovitostí není nic neobvyklého. Jak je to ale v případě, kdy chce osoba ručit movitým majetkem? Do popředí se nemusí dostávat jenom zastavárny, ale i možnosti, kdy je možné ručit za půjčku vlastním vozem.

Existují dané možnosti? Rozhodně ano

Zatímco o opačné situace, kdy si člověk vezme peníze na pořízení vozu, není nouze, možností kdy lze získat peníze na ruku výměnou za ručení vlastním autem je přece jenom o něco méně. To ale neznamená, že neexistují. Primárně je tato možnost nabízena v nebankovním segmentu, který byl vždy mnohem více nakloněný inovacím, než tomu bylo třeba v případě klasických bank.

Roli hrají především vlastnosti daného vozu

Vše funguje podobně, jako v klasické zastavárně. To znamená, že výši poskytnuté sumy, která je vyplácena v hotovosti, ovlivňují vlastnosti vozu, kterým je ručeno. V první řadě je to rok výroby, stav tachometru a jeho celkový technický stav. Dále samozřejmě hraje roli i to, o jakou značku a model se jedná, nebo jaká je výbava vozu. Díky možnosti porovnání napříč inzeráty dojde k celkem rychlému určení ceny vozu. A z něho se následně spočítá částka, která je ve formě půjčky poskytnuta.

Lze s vozem dále jezdit?

Někdy ano, někdy ne. Záleží hlavně na konkrétní domluvě. Vliv má poměr mezi hodnotou vozu a žádanou částkou. Když je ručeno drahým vozem a žádáno je o menší sumu, může s vozem příjemce peněz stále jezdit. Jsou ale i situace, kdy je vůz uzamčen na hlídaném parkovišti.

Vyplacení není nezbytné

Peníze jsou dány na určitou dobu. Po jejím uplynutí by mělo dojít k vykoupení vozu zpět – samozřejmě za vyšší než poskytnutou částku. Není to ale povinnost. Pokud se tak nestane, vůz zůstává danému nebankovnímu poskytovateli a příjemce půjčky nemusí peníze vracet. Je to stejné, jako v případě klasických zastaváren, ze kterých tato možnost vzešla.

Publikováno: 18. 12. 2017

Kategorie: Praktické rady

Autor: Ivana Maloušková