Nedělejte chyby, které vás stojí peníze

Vzít si půjčku je dnes snadné a rychlé. To nahrává i situaci, kdy si lidé tento krok nijak dobře nepromyslí a následně udělají chybu, která je stojí nemalé množství finančních prostředků. My se zaměříme na prevenci a na to, jaké konkrétní chyby to mohou být.

Když nemusíte, nepůjčujte si

Ono se snadno řekne, hůř udělá. Když peníze chybí, kde je vzít? Možností je víc než dost, jen jste se s nimi doposud neseznámili. Co třeba výdělek online prostřednictvím některé z platforem - třeba https://pryard.com? Pokud umíte psát, provozujete blog, tvoříte videoobsah nebo se chlubíte početnou základnou fanoušků na Instagramu, neváhejte se bezplatně zaregistrovat. PR Yard vám usnadní hledání zakázek a vyděláte díky němu tisíce i desítky tisíc korun měsíčně. PR články píšete přímo pro inzerenty. PR Yard využijete i v případě, že nějaký byznys provozujete, ale nedaří se vám jej rozjet podle původních představ. Snadno a rychle získáte kontakty a tvůrce obsahu, s jejichž pomocí vám propagace půjde jako po másle.

Nekývejte na první dostupnou nabídku

Nabídky půjček jsou všude kolem. Je možné vidět je v novinách a časopisech, na internetu, nebo na různých inzertních plochách. Pokud půjčku potřebujete, je velkou chybou půjčit si hned u první společnosti nebo banky, na kterou narazíte. Pamatujte, že nemusí být tou nejvýhodnější. Pokud nechcete, aby vás tento krok stál zbytečné peníze, snažte se při výběru porovnat několik možností.

Vezměte si jenom tolik, kolik potřebujete

Propočítejte si, jak velká půjčka se vám bude hodit a o tu si také řekněte. Nikdy si neberte více, i když vám to bude poskytovatel nabízet. Kromě toho, že peníze navíc v podstatě nevyužijete, také zbytečně zaplatíte větší sumu na úrocích. Je totiž rozdíl, kdy je desetiprocentní úrok spojený s půjčkou ve výši 100 tisíc, nebo je to 150 tisíc.

Půjčku se snažte splatit co nejrychleji

Může být lákavé splácet půjčku několik dlouhých let, jelikož se vám splátky dostatečně rozloží a výše té měsíční bude celkem malá. Myslet je však třeba na to, že úroky se počítají z nesplacené jistiny. Logicky tak při delším splácením přeplatíte podstatně více peněz, než když se budete snažit váš závazek splatit během nejkratší možné doby.

Nedívejte se jenom na úrokovou sazbu

Zaujala vás půjčka s velmi nízkou úrokovou sazbou? Nesledujte jenom ji. Je lepší zaměřit se na RPSN a podle něho výhodnost posuzovat. Proč? Jelikož i půjčka s nízkým úrokem může být nevýhodná. Třeba pro různé poplatky předem nebo v průběhu, nebo pro své celkem nevýhodné pojištění, které bude každý měsíc součástí splátky. To jsou věci, které úroková sazba nebere v potaz.

Publikováno: 30. 10. 2019

Kategorie: Praktické rady

Autor: Ivana Maloušková