Dobrá rada - sledujte RPSN

Když vybíráte půjčku, je třeba zvážit několik informací. Je to výše půjčky, délka splácení a také výše splátek. Dále to jsou i podmínky získání. Zapomínat nelze ani výhodnost. Hledíte v souvislosti s ní na úrok? Raději sledujte RPSN, jelikož vám toho poví mnohem více.

Co je to RPSN

Jedná se o zkratku, která označuje roční procentuelní sazbu nákladů. Podle toho jasně poznáte, že je RPSN určitým ukazatelem, který je uváděný v procentech. Daná konkrétní hodnota je počítána podle poměrně složitého vzorce, který však bere v potaz vše, co může vaši půjčku zdražovat. Konkrétně jsou do vzorce zahrnuty jednotlivé půjčky, délka úvěru, počet plateb a další možné proměnné, které mají k poskytovanému úvěru nějaký vztah.

Co RPSN obsahuje?

Ze zákona nesmějí poskytovatelé půjček nic vynechat a při výpočtu RPSN musí zohlednit vše, co má vliv na výhodnost nebo nevýhodnost půjčky. A tak daná sazba obsahuje třeba i samotný úrok. Už to jasně ukazuje, proč na něj není nutné hledět a proč se zajímat jenom o RPSN. Nahrává tomu i fakt, že tato sazba musí obsahovat třeba i různé předem nebo v průběhu zaplacené poplatky, nebo náklady na pojištění půjček, pokud je povinné. Tedy vše, co platíte navíc.

Čím je nižší, tím je půjčka výhodnější

Není nutné ani znát samotný vzorec, ani není nutné přesně pátrat po tom, co zaplatíte navíc. Jako klientovi vám je jedno, zda to bude úrok, nebo poplatek. Zajímá vás jenom konkrétní hodnota a to, abyste přeplatili co nejvíce. Sledujte RPSN a vyberte takovou půjčku, u které bude tato sazba nejnižší ze všech. Pokud bude v jednotkách procent, máte jistotu, že si berete půjčku, která je považována za skutečně celkem výhodnou. Dobré je připomenout, že u půjček je RPSN povinné uvádět, a to ze zákona. Díky tomu máte jako spotřebitelé její výběr o mnoho snazší, než tomu bylo v minulosti.

Publikováno: 23. 10. 2017

Kategorie: Praktické rady

Autor: Ivana Maloušková