Je dobrá půjčka v zahraniční měně

Většina půjček, které jsou požadovány a které jsou také schváleny, jsou poskytnuty v českých korunách. To proto, že je lidé chtějí na financování svých běžných potřeb. Jsou ale i možnosti jiné. Je to půjčka v zahraniční měně. Existuje vůbec tato varianta? Jaké má výhody? A jsou i nějaké nevýhody? Zjistěte všechna fakta.

Půjčka v zahraniční měně skutečně existuje

Není pochopitelně tak rozšířená, jako ta v českých korunách, ale požádat si o ni lze. Máme na mysli samozřejmě situaci, kdy si o peníze žádá tuzemský občan, který však peníze nechce vyplatit v českých korunách, ale chce je vyplatit v cizí měně. Nejčastější měnou jsou pochopitelně eura, a hned po nich se jedná o dolary. Tedy světově nejrozšířenější měny.

Proč může být půjčka v cizí měně žádána?

Je to celkem pochopitelné. Když si chce daná osoba něco pořídit v cizině, a to movitý i nemovitý majetek, nemusí pro ni být vždy výhodné získat sumu v českých korunách, tu nevýhodně směnit a následně s ní zaplatit. Jednodušší a výhodnější je právě to, že jsou peníze v cizí měně přímo vyplaceny. A to jak v hotovosti, tak třeba i na bankovní účet.

Kde? V tuzemských bankách

Kdo o této možnosti přemýšlí, ten by měl oslovit výhradně jenom banky. Nebankovní společnosti tuto možnost nenabízejí. U bank je to jiné, jelikož často nabízejí i bankovní účty v různých měnách a tak je pochopitelné, že v jejich portfoliu může být i taková specifická půjčka.

Pozor na možná rizika

Jaká to jsou? Souvisí výhradně s kurzem. V první řadě je dobré zajistit si účet v dané měně, aby se eliminovalo riziko převodu na české koruny. Potom je dobré myslet na fakt, že v případě splácení bude bankou také vyžadována cizí měna. A jelikož kurz se může v průběhu let měnit, může se to výrazně podepsat i na výhodnosti půjčky. Může být méně výhodná, než se zdálo. Stejně tak může nastat i situace opačná.

Publikováno: 11. 12. 2017

Kategorie: Půjčky a úvěry

Autor: Ivana Maloušková