Je lepší bankovní nebo nebankovní úvěr

Kdo se rozhodne pro půjčku, může pro ni vyrazit hned dvěma cestami. Ta první je spojena s možností vyrazit do banky, druhá s možností požádat nebankovní společnost. Je lepší bankovní, nebo nebankovní úvěr? Podívejte se na porovnání.

Dostupnost různých částek

Zde určitě dominuje nebankovní segment. Banky se specializují spíše na klasické možnosti, které začínají spotřebitelskou půjčkou a končí u hypotéky. Kdo má zájem o částky v řádech stovek nebo tisíců korun, ten najde řešení jenom v nebankovním segmentu. Ten přichází s nabídkou takzvaných mikropůjček, které jsou poslední lety stále žádanější.

Výhodnost

Je jasné, že jde o čistě individuální věc a při konkrétním porovnání dvou poskytovatelů to může být jinak. Přesto můžeme obecně říci, že výhodnější půjčky dnes nabízejí banky. Mají někdy i o desítky procent nižší úrokové sazby, než některé z nebankovních společností. Nutno ale dodat, že hlavně velcí hráči na trhu se na ně začínají poměrně zajímavě dotahovat a rozdíl už není tak znatelný.

Rychlost a jednoduchost získání

Spěcháte na peníze? Ideální může být mikropůjčka, která je schválena i za pár desítek minut. Ani klasický nebankovní úvěr však nemusí být schvalován déle, než den. Je jasné, že s ohledem na rychlost a jednoduchost získání půjčky jsou lepší volbou nebankovní společnosti. Na druhou stranu připomeňme, že jako klient některých bank s dobrým obratem na účtu můžete mít připravený předschválený úvěr nebo kontokorent, vyřizovaný v podstatě okamžitě.

Férový přístup a odpovědnost

I když se rozdíly vlivem nových zákonných úprav stále snižují, ještě v tuto dobu musíme říci, že větší odpovědnost a více férovostí nabídnou banky. A to jak s ohledem na riziko předlužení a odpovědné půjčování, tak s ohledem na podmínky a jejich zobrazení ve srozumitelné výši. Opět však platí, že to může být individuální stav.

Publikováno: 20. 11. 2017

Kategorie: Praktické rady

Autor: Ivana Maloušková