Jak jsem díky online marketingu rozjel úspěšnou finanční poradnu v době, kdy všichni předpovídali její zánik
- Proč jsem opustil stabilní místo v bance (a co mě to naučilo o penězích)
- První měsíce podnikání: Když realita narazí na představy
- Moment, kdy jsem objevil sílu PPC reklamy ve financích
- První kroky ve světě PPC: Když chceš ušetřit, tak se připrav na prodělávání
- Co mi PPC reklama ukázala o mém vlastním podnikání
- Moment, kdy se investice do PPC začala vracet
- Jak jsem díky PPC udělal z nedostatku zkušeností svou největší výhodu
- Proč je PPC ve financích ještě důležitější než v jiných oborech
- Konkrétní výsledky a ROI: Čísla, která hovoří sama za sebe
- Třináct rad pro ostatní finanční poradce (od někoho, kdo prošel ohněm)
- Poslední myšlenka: Proč mě PPC reklama udělala nejen úspěšnějším, ale i lepším poradcem
"Finanční poradenství? V roce 2022? To nemyslíš vážně. Všichni dneska používají aplikace a online bankovnictví." To byla slova mého tchána, když jsem mu oznámil, že opouštím korporátní banku po dvanácti letech a otevírám vlastní poradenskou firmu. A upřímně? Částečně měl pravdu. Doba fyzických poboček a papírových smluv je nenávratně pryč. Jenže přesně v tom jsem viděl příležitost – propojit osobní přístup tradičního finančního poradenství s moderními nástroji. A tím klíčovým nástrojem, který mi pomohl získat klienty v době, kdy všichni hledali finanční služby online, byla PPC reklama v Praze a jejím okolí.
Ale nepředbíhejme. Pojďme se nejdřív podívat, jak jsem se dostal do situace, kdy jsem byl připraven opustit jisté místo v bance a vrhnout se do nejistých vod podnikání. A proč jsem byl přesvědčený, že i v době fintech revoluce existuje místo pro tradiční finanční poradenství – jen v moderním kabátě.
Proč jsem opustil stabilní místo v bance (a co mě to naučilo o penězích)
Třináct let jsem pracoval v jedné z největších bank v zemi. Začínal jsem na přepážce, postupně se propracoval na investičního specialistu a nakonec na manažera pobočky. Vydělával jsem slušně, měl firemní auto, benefity. Na papíře to vypadalo jako skvělá kariéra.
Jenže poslední roky jsem stále častěji narážel na limity korporátního světa. Místo abych pomáhal klientům najít nejlepší řešení pro jejich situaci, byl jsem nucen prodávat produkty, které byly aktuálně v nabídce měsíce, bez ohledu na to, zda to bylo pro klienta to nejlepší. To frustrující "musíš ještě prodat tři pojistky do konce týdne" znají všichni, kdo kdy pracovali ve finančních institucích.
Kromě toho jsem viděl, jak banka postupně zavírá menší pobočky a soustředí se na digitální služby. Logické z byznysového hlediska, ale vznikala tím obrovská díra na trhu – spousta lidí, zejména starších nebo těch se složitější finanční situací, potřebovala osobní přístup. Chtěli někoho, kdo jim vysvětlí složité finanční produkty lidským jazykem a vezme v potaz jejich konkrétní situaci.
A tak se zrodil můj nápad: vytvořit finanční poradenskou firmu, která spojí to nejlepší ze dvou světů – osobní přístup a expertízu tradičního poradenství s využitím moderních technologií a online nástrojů.
První měsíce podnikání: Když realita narazí na představy
Byznys plán vypadal na papíře skvěle. Měl jsem léta zkušeností, kontakty z banky, základní kapitál a představu, že začnu pomalu, s několika klienty měsíčně. Realita? První tři měsíce jsem měl celkem pět klientů. Všichni byli bývalí klienti z banky nebo přátelé přátel.
Snažil jsem se všechno možné – rozdával vizitky, chodil na networkingové akce, dokonce jsem investoval do malé reklamy v místních novinách. Výsledek? Skoro nic.
"Musíš být online," radil mi kamarád, který měl úspěšný e-shop. "Dneska, když někdo potřebuje finanční radu, první věc, kterou udělá, je, že si to vygooglení."
Znělo to logicky, a tak jsem nechal vytvořit webové stránky. Hezké, profesionální, se všemi informacemi o mých službách. Jenže návštěvnost byla mizerná – pár kliků denně, žádné kontakty přes kontaktní formulář.
Začínal jsem propadat panice. Úspory se tenčily, hypotéka se sama nesplatí a vize úspěšného podnikání se vzdalovala rychleji než první milion běžného střadatele.
Moment, kdy jsem objevil sílu PPC reklamy ve financích
Zlom přišel náhodou. Na jednom podnikatelském setkání jsem se dal do řeči s majitelkou účetní firmy, která měla podobně velký byznys, jako jsem chtěl vybudovat já. "Jak získáváš nové klienty?" zeptal jsem se přímo. Její odpověď byla stejně přímá: "Devadesát procent přes Google Ads."
Vysvětlila mi koncept PPC reklamy – že platím jen za skutečné kliknutí na mou reklamu, ne za zobrazení. A co bylo ještě důležitější – že můžu cílit přesně na ty lidi, kteří aktivně hledají finanční poradenství nebo konkrétní služby, které nabízím.
"Zkus PPC reklama v Brně a okolí, tam to funguje parádně," doporučila mi. "Ale najdi si na to někoho, kdo tomu rozumí. Já vyhodila první rok spoustu peněz, než jsem pochopila, jak na to."
Její rada dávala smysl. Místo abych se snažil oslovit všechny a doufal, že někdo projeví zájem, mohl jsem se zaměřit přímo na lidi, kteří už aktivně hledali služby, jako byly ty moje. A co bylo nejlepší – na rozdíl od banky, která cílila celostátně, jsem se mohl soustředit jen na Prahu a okolí, kde jsem především působil.
První kroky ve světě PPC: Když chceš ušetřit, tak se připrav na prodělávání
Prvotní nadšení z nové možnosti mě vedlo k tomu, že jsem se rozhodl zkusit nastavit PPC kampaně sám. Jak těžké to může být, říkal jsem si. Vždyť jsem přece léta analyzoval finanční trhy a složité investiční produkty. Google Ads bude hračka.
Představa, že za víkend nastuduju základy a v pondělí spustím efektivní kampaně, byla... řekněme optimistická. Po několika hodinách koukání do Google Ads jsem měl z té směsice klíčových slov, nabídek cen za proklik, shody klíčových slov a formátů reklam v hlavě stejný zmatek, jako mají klienti z penzijní reformy.
Přesto jsem to nevzdal a po dvou týdnech studia jsem spustil své první kampaně. Stanovil jsem si denní rozpočet 500 korun a očekával, že za takovou částku musím získat aspoň jednoho klienta denně. Realita? Za první týden 3500 korun utracených, desítky kliků, ale ani jeden skutečný lead.
To byla tvrdá, ale cenná lekce. Přesně jako ve financích – když je něco složité a důležité, vyplatí se najmout odborníka. A tak jsem začal hledat agenturu, která by mi s PPC marketingem pomohla.
Co mi PPC reklama ukázala o mém vlastním podnikání
Spolupráce s marketingovou agenturou byla eye-opening. Nejenže mi pomohli nastavit kampaně efektivněji, ale díky jejich analýzám jsem zjistil několik zásadních věcí o svém byznysu, které jsem předtím neviděl.
1. Lidé nehledají "finančního poradce" – Ukázalo se, že zatímco já jsem se prezentoval především jako "nezávislý finanční poradce", lidé mnohem častěji hledali konkrétní služby jako "jak refinancovat hypotéku", "konsolidace půjček" nebo "investice pro začátečníky". To mi pomohlo přeformulovat, jak o svých službách mluvím.
2. Lokální cílení funguje lépe než jsem čekal – Kampaně zaměřené na konkrétní čtvrti Prahy nebo oblasti Brna měly mnohem lepší konverzní poměr než obecné celoplošné. Lidé chtěli poradce "blízko domova" nebo "v okolí práce".
3. Čas je v PPC reklamě stejně důležitý jako peníze – Kampaně fungovaly mnohem lépe ve všední dny mezi 9-18 hodinou než večer nebo o víkendech. Logické, když nad tím přemýšlím – lidé řeší finance především v pracovní době, ale bez tvrdých dat bych na to nepřišel.
Moment, kdy se investice do PPC začala vracet
Po dvou měsících práce s agenturou se začaly dostavovat první výsledky. Webové stránky navštěvovalo stále více lidí, kteří hledali přesně ty služby, na které jsem se specializoval. Kontaktní formulář už nezíval prázdnotou a telefon zvonil častěji.
Klíčový moment přišel, když jsem si začal důsledně měřit, odkud noví klienti přicházejí. Ze začátku to bylo náročné – musel jsem se každého ptát, jak se o mně dozvěděli. Ale brzy jsem zjistil, že přes 60 % nových klientů přichází díky vyhledávání na Googlu, kde se jim zobrazila moje PPC reklama.
Co bylo ještě zajímavější – tito klienti byli mnohem "kvalitnější" než ti z jiných zdrojů. Už na první schůzku přicházeli s konkrétní představou, co potřebují, a byli připraveni spolupracovat. Na rozdíl od klientů z doporučení, kteří často přišli jen ze zdvořilosti vůči společnému známému, PPC klienti byli lidé, kteří aktivně hledali řešení svých finančních problémů.
Po půl roce od spuštění první profesionálně nastavené kampaně vypadalo moje podnikání úplně jinak. Z jednoho člověka zoufale hledajícího klienty jsem se stal šéfem malé, ale rostoucí firmy se dvěma dalšími poradci a asistentkou.
Jak jsem díky PPC udělal z nedostatku zkušeností svou největší výhodu
Paradoxně mi PPC marketing pomohl najít mou největší konkurenční výhodu – a byla to něco, co jsem předtím považoval za slabinu. Jako nováček v podnikání jsem měl oproti zavedeným poradcům mnohem čerstvější pohled a větší ochotu využívat moderní technologie.
"Našel jsem vás přes Google. Ostatní poradci, které jsem zkoušel kontaktovat, ani neodpověděli na e-mail," řekl mi jeden z prvních klientů získaných přes PPC. "A když jsem viděl vaše stránky a recenze, věděl jsem, že jste přesně ten typ poradce, kterého hledám."
To mi otevřelo oči. Zatímco mnoho zavedených finančních poradců stále spoléhalo na tradiční metody získávání klientů – doporučení, telefonáty, občas nějaký ten banner na webu – já jsem šel tam, kde klienti skutečně byli: do vyhledávače.
A tak jsem začal ještě více zdůrazňovat svůj přístup, který kombinoval zkušenosti z korporátní banky s čerstvým, moderním přístupem k finančnímu poradenství. V marketingových materiálech jsem vyzdvihl, že používám aplikace pro správu financí, online schůzky, elektronické podpisy – věci, které mnoho tradičních poradců buď ignorovalo, nebo zavádělo velmi pomalu.
Proč je PPC ve financích ještě důležitější než v jiných oborech
Postupem času jsem si uvědomil, že ve finančním poradenství má PPC marketing ještě větší potenciál než v mnoha jiných odvětvích, a to z několika důvodů:
1. Finance jsou založené na důvěře – Když lidé hledají finančního poradce, první dojem je kritický. A ten dnes vzniká online. PPC mi umožnilo být tam, kde potenciální klienti hledají, a prezentovat se jako důvěryhodný expert.
2. Finanční rozhodnutí jsou často naléhavá – Když někdo potřebuje refinancovat hypotéku, konsolidovat dluhy nebo rychle investovat větší obnos peněz, nečeká týdny na doporučení od známých. Hledá řešení hned, a to především online.
3. Hodnota klienta je ve financích dlouhodobá – Na rozdíl od mnoha jiných služeb, kde je klient jednorázový, ve financích může jeden spokojený klient znamenat roky spolupráce a desetitisíce na provizích. To znamená, že i relativně drahá akvizice klienta přes PPC se může bohatě vyplatit.
Konkrétní výsledky a ROI: Čísla, která hovoří sama za sebe
Po roce cílených PPC kampaní mohu s klidným svědomím říct, že to byla nejlepší investice, kterou jsem kdy do podnikání udělal. A jako finanční poradce vím něco o investicích!
Průměrné náklady na získání nového klienta přes PPC se pohybují kolem 2500 Kč. To zahrnuje jak samotnou reklamu, tak poplatky agentuře, která kampaně spravuje. Průměrná hodnota klienta ve finančním poradenství je však násobně vyšší – pokud započítám všechny služby a produkty, které průměrný klient využije během prvních dvou let spolupráce, dostaneme se na částku přes 30 000 Kč.
To znamená, že investice do PPC se mi vrátí více než dvanáctinásobně! A to nepočítám dlouhodobou hodnotu klienta, doporučení, která přináší, ani budování značky.
Co se týče celkových čísel, PPC reklama mi za poslední rok přivedla 78 nových klientů. To je 6-7 klientů měsíčně, což přesně odpovídá mé kapacitě a kapacitě mých spolupracovníků. Když potřebujeme více klientů, jednoduše zvýšíme rozpočet na PPC. Když máme plno, rozpočet snížíme. Tohle je flexibilita, kterou mi žádný jiný marketingový kanál nenabídl.
Třináct rad pro ostatní finanční poradce (od někoho, kdo prošel ohněm)
Pokud jste finanční poradce nebo máte podobný byznys a uvažujete o PPC reklamě, mám pro vás několik rad z první ruky:
1. Nezkoušejte to sami, pokud to nemyslíte vážně – Buď investujte čas a naučte se PPC opravdu do hloubky, nebo to svěřte profesionálům. Povrchní přístup jen vyhodí peníze oknem.
2. Sledujte nejen kliky, ale především konverze – Není důležité, kolik lidí klikne na vaši reklamu, ale kolik z nich se stane klienty. Nastavte si důsledné sledování konverzí.
3. Testujte různé typy nabídek – Zjistil jsem, že přímá nabídka konzultace funguje lépe než obecná prezentace služeb. "Rezervujte si 30minutovou konzultaci zdarma" je silnější než "Nabízíme finanční poradenství".
4. Lokalizujte, lokalizujte, lokalizujte – Čím lokálnější vaše reklamy budou, tím lépe. "Finanční poradce v Praze 4" bude mít mnohem lepší konverzní poměr než obecné "Finanční poradenství".
5. Budujte důvěru už v reklamě – Ve financích lidé kupují důvěru. Zmiňte certifikace, zkušenosti, recenze nebo dokonce statistiky: "Pomohli jsme již 200+ klientům snížit měsíční splátky".
6. Nepodceňujte mobilní uživatele – Přes 60 % mých klientů z PPC přišlo přes mobilní zařízení. Ujistěte se, že váš web je dokonale optimalizovaný pro mobily.
7. Najděte správný balanc mezi odborností a srozumitelností – Používejte finanční terminologii, abyste prokázali odbornost, ale vysvětlujte ji jednoduchým jazykem, aby vám rozuměl každý.
8. Zaměřte se na problémy, ne na produkty – Lidé nehledají "investiční životní pojištění", ale "jak zajistit rodinu" nebo "jak si našetřit na penzi".
9. Využijte remarketingu – Finance jsou komplexní a lidé zřídka udělají rozhodnutí na první dobrou. Remarketing vám umožní oslovit ty, kteří už projevili zájem, ale ještě se nerozhodli.
10. Vzdělávejte, neprodávejte – Nejúspěšnější PPC kampaně byly ty, které nabízely vzdělávací obsah: webináře, e-booky, kalkulačky. Lidé chtějí nejprve pochopit, pak teprve koupit.
11. Neustále optimalizujte landing page – Ani ta nejlepší PPC kampaň nezachrání špatnou cílovou stránku. Testujte různé verze, sledujte, co funguje, a neustále vylepšujte.
12. Kontrolujte výkon agentur – I když spolupracujete s profesionály, vždy mějte přehled o tom, co dělají a jaké jsou výsledky. Je to vaše podnikání a vaše peníze.
13. Buďte trpěliví – PPC není zázračná pilulka, která přes noc vyřeší všechny vaše problémy. Dejte tomu čas, sbírejte data a neustále vylepšujte.
Poslední myšlenka: Proč mě PPC reklama udělala nejen úspěšnějším, ale i lepším poradcem
Přínos PPC reklamy pro mé podnikání je nepopiratelný – z bojujícího nováčka jsem se během dvou let stal respektovaným hráčem na trhu s rostoucím týmem a stabilní klientelou. Ale PPC mi dalo ještě něco mnohem cennějšího – lepší pochopení toho, co klienti skutečně potřebují.
Díky analýze vyhledávacích dotazů a testování různých typů reklam jsem získal neocenitelný vhled do toho, s jakými finančními problémy lidé opravdu bojují. A tyto poznatky mi pomohly stát se mnohem lepším finančním poradcem.
Dnes, když se mě někdo zeptá, jak se mi podařilo uspět v době, kdy všichni předpovídali zánik tradičního finančního poradenství, odpovídám jednoduše: "Protože jsem pochopil, že nezáleží na tom, jak se mění technologie – lidé stále potřebují důvěryhodného průvodce složitým světem financí. Jen musíte být tam, kde vás hledají. A dnes to znamená být na prvních pozicích ve vyhledávačích."
PPC reklama nebyla jen marketingový nástroj – byla to filozofie, která mi pomohla přizpůsobit celé moje podnikání digitální éře a spojit to nejlepší z tradičního poradenství s možnostmi, které nabízí online svět.
A pokud váháte, zda do PPC investovat, položte si jednoduchou otázku: Kolik potenciálních klientů právě teď hledá na Googlu služby jako ty vaše? A najdou vás, nebo vašeho konkurenta?
Publikováno: 30. 03. 2025
Kategorie: Tipy a rady