Kreditní karta - dobrý sluha, ale zlý pán

Nabízí vám banka kreditní kartu? Než na ni kývnete, je dobré zamyslet se, zda ji budete umět používat - budete peníze utrácet za dárky, nebo je využijete praktičtějším způsobem? Kreditka může být dobrým sluhou, ale i zlým pánem. Co byste měli před jejím získáním vědět? Odpovědi připravil internetový poradce - portál, díky kterému šetříte.

Výhodná finanční rezerva

Kreditní karta je úvěrovým produktem. Jedná se o předschválený limit na samostatném bankovním účtu, který můžete ihned, pomocí karty čerpat. Jde tak o druh finanční rezervy, kterou máte kdykoliv k dispozici. To je jedna z hlavních výhod karty. Pokud plánujete koupi určité věci a chybí vám nějaká ta tisícikoruna, může kreditní karta dobře posloužit.

Má bezúročné období

I to je plus, které se k ní váže. Pokud ji využijete jako finanční rezervu a peníze na ní v nejbližší době vrátíte, využijete bezúročného období a za danou půjčku neplatíte ani korunu navíc. To je její druhá poměrně zajímavá a pro mnohé lákavá výhoda.

Snadné použití

Využít ji lze různými způsoby. Můžete z karty vybírat hotovost v bankomatech, můžete s ní platit u obchodníků, stejně jako na internetu. Funguje stejně, jako klasická debetní karta, vázaná k vašemu standardnímu běžnému účtu.

Pozor na vysoké úrokové sazby

Co když bezúročné období propásnete a dluh včas nevyrovnáte? Je třeba počítat s naúčtováním úroku. Sice se vztahuje jenom k vyčerpané sumě, ale to nic nemění na faktu, že výše úrokových sazeb je na kreditních kartách celkem vysoká. Mějte to na paměti, protože jinak budete z vyčerpaných částek platit i desítky procent navíc.

Nezapomínejte na pravidelné platby

Při získání kreditní karty je dobré pročíst si podmínky. Hlavně pokud jde o pravidelné platby. U řady karet je nutné platit za jejich vedení. A daná suma rozhodně není nijak nízká. Právě naopak. Také může být požadavkem hrazení alespoň minimální měsíční splátky, pokud peníze z kreditky čerpáte. Kdo jednu z daných věcí nesplní, na toho zcela pochopitelně čekají nejenom další úroky, ale také poměrně tvrdé sankce.

Publikováno: 13. 11. 2019 / Aktualizováno: 07. 06. 2023

Kategorie: Finanční produkty

Autor: Ivana Maloušková